Maraş Son Haber Gazetesi

Üretmeyen toplum batar

Üretmeyen toplum batar
BEKİR DOĞAN
BEKİR DOĞAN( bekirdogan@marassonhaber.com )
19 views
11 Haziran 2019 - 6:25

Üretmeyen toplum batar !

     Türkiye Cumhuriyeti Devleti : Çok fazla sosyal devlet oldu , bunun sonucu olarak da üretim bitti , herkes hazır yiyor.. tüketim toplumu olduk, batıyoruz !..

      Sakatına, hastasına bakana maaş

      Yaşlı Anne ve Babasına Bakana maaş

      Torunlarına bakana maaş , maaş maaş derken, ülkede maaş almayan tek bir fert kalmaması için hükümetimiz çalışıyor.. tembeller maaşa bağalanıyor..

      Bu işin pepe yayın:

      Bir de karşısı var ! karşı tarafa geçiyorum:

      İnşaatta çalışacak işçi ve usta yok..

      Tarlada ürün var, toplayacak işçi yok

       Sanayi de çırak, kalfa , usta yok..

       Köylerde üretim bitti, bir dal maydanoz yok.. üretim yok, çalışacak köylü kalmadı herkes şehirli oldu..

       Bağlar ve bahçeler bakım yapılmadığı için kuruyor.. çünkü bağı bahçeyi kazacak amele yok.. üretim yapan yok, herkes tüketmenin derdinde.. hazır yiyoruz.. Samanı bile ithal eden bir ülke haline geldik..

      Üretmeyen toplam batar ! biz batıyoruz dostlar bunu görün artık..

      Biz üretim toplumu değil, tüketim toplumu haline geldik..

      Buradan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir çağırıda bulunuyorum: “ Şu Üniversitelerin en az 150 adeti kapatınız ..

      İllerimizde nüfusa göre ayarlama yaparak: bir fen lisesi, bir Anadolu lisesi, bir İmam Hatip Lisesi açılmalı, diğer liseler meslek lisesine dönüştürülmeli ve fazla olan kapatılmalıdır..

      Pazar günü Üniversite sınavı var !

      Çocuk sınavı kazanmadan hangi işsizlerin arasına gireceğim diye kara kara düşünüyor..

      Bu çocuklara yazık değil mi ?

      Anne ve Babasına yazık değil mi ?, dişinden tırnağından artırarak çocuk okutuyor 4 yılın sonunda bir işsiz daha ! oda evde ayrı bir sıkıntı bugün bu acıyı ben yaşıyorum..

      Böyle Üniversite mi olur ? kapatın şu üniversiteleri.. en az 150 adetini kapatınız..

      Türkiye Cumhuriyeti 10-20-50-100 yıllık planlamasını yapmalı, Bu süre içinde , Kaç doktor, kaç öğretmen, kaç, mühendis, mimar, kaç Eczacı , Kaç hakim, savcı avukat gerekse üniversitelere o kadar kişi almalı, okulu bitiren bitirdiği gün işe başlamalıdır..

     Bunları okutacak kadar üniversite ve bölümü açık tutulmalı diğerleri kapatılmalıdır..

     Aynı şekilde Liselerde : Üniversiteye öğrenci verecek liseler belirlenmeli, diğerleri meslek lisesi olmalı veya kapatılmalıdır..

     Çocuklar zeka gurubuna göre: Mesleklere yönlendirilmeli meslek sahibi olmalıdır.

     Fabrikada : ara eleman yok, sanayi de kalfa , usta yok, çarşıda sanatkar kalmadı, yaşlılar bir bir ölüyor yerine yeni usta yok.. böyle devam ederse bir çivi çakacak usta bulamaz hale geleceğiz..

     Buna karşılık milyonlarca Üniversite mezunu işsiz devlet kapısında iş bekliyor..

     Böyle bir tezatlık olur mu ?

     Çocuğum okusun diye: ineğini, koyunun keçisini satan anne ve baba, şehirde arabasını satan baba , zor bela yavrusunu bir üniversite bitirtiyor, sonra , çocuğunu işe girdirmek için siyasilerin eteğini öpüyor, üç kuruşluk kişilere boyun büküyor !

     Böyle bir düzen olamaz ! olmamalı 2019 yılı Türkiye’sine bu manzara yakışmıyor !..

     Bir çocuk Üniversiteyi bitiriyorsa : Bitirdiği gün işi hazır olmalı, hatta AB ülkelerinde olduğu gibi Üniversiteye girdiği gün çalışacağı yerde belli olmalı..

     Devletin 10 öğretmene ihtiyacı varsa 10 öğrenci almalı, 20 Mühendise ihtiyacı varsa 20 öğrenci almalı, diğerleri mesleğe yönlendirilmeli .. Bu sebeple biz diyoruz ki Şu Üniversiteleri kapatın.. şu fazla liseleri kapatın çocuklar meslek sahibi olsun..

     Çok kısa özetlemeye çalıştım ama acı gerçek bu : Türkiye insan gücü insan kaynakları bakımından batıyor.. Pazar günü Üniversite sınavı var aileler mutsuz çocuk umutsuz !..

    Herkes Üniversite bitiriyor, yada bir lise bitiriyor ve işsiz, iş kur üzerinden 6 ay süre ile alınacak geçici işçi için 100 binlerce kişi baş vuruyor.. toplam alınacak kişi ise 50 işçi  burada bir gariplik yok mu ?

     Tarlada ürün hasattı var, inşaatlarda iş var çalışacak adam yok, ama milyonlarca işsizimiz var.. uyanın yöneticilerimiz batıyoruz !

     Üretmeden yiyen bir Türkiye batıyor artık bu gerçeği görün !..

     Genç nüfusumuzu üretime yönlendirelim.. tüketime değil..

     İyi günler..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

www.marassonhaber.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı MARASSONHABER'e aittir. 2018. Tüm Hakları Saklıdır.sanalbasin.com üyesidir