Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem Bölgesi Toparlanma Sürecinde İş Gücü Piyasası ve TYP Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Valilik toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Vali Ünlüer’in yanı sıra KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Hüseyin Dinçer, Erkenez Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurtul, kurum müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen

Deprem Bölgesi Toparlanma Sürecinde İş Gücü Piyasası ve TYP Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, deprem bölgesi toparlanma sürecinde iş gücü piyasası ve Toplum Yararına Program (TYP) Değerlendirme Toplantısı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Valilik toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Vali Ünlüer’in yanı sıra KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı, KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu, Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Hüseyin Dinçer, Erkenez Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurtul, kurum müdürleri ve basın mensupları katıldı.

“Kahramanmaraş’ta Yaklaşık 9 Bin TYP’li Kardeşimiz Çalışıyor”
Deprem sürecinde TYP kapsamında çalışanların durumu ve program hakkında bilgi veren Vali Ünlüer, “İlimizde yaklaşık 9 bin TYP’li kardeşimiz çalışıyor. Bu çalışanların süreleri 6 ay ve 9 ay olarak belirlenmişti. 6 aylık süreler uzatılarak 12 aya çıkarıldı ve şu anda bu süreler kademeli olarak sona eriyor. TYP, işsizlerin çalışma alışkanlıkları ve disiplinden uzaklaşmalarını engellemek ve geçici gelir sağlamak amacıyla başlatılan bir programdır. Bu program kalıcı kamu personeli statüsü sağlamamaktadır. Deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması için iş gücü piyasasının canlanması büyük önem taşıyor. Şu anda bölgede ekonomik canlılık başlamış durumda ve işverenlerin ciddi çalışan ihtiyacı bulunuyor,” dedi.

“Yeni Bir Süreç Başlamıştır”
Kamusal hizmetlerin destekleneceğini ifade eden Ünlüer, “TYP’de sözleşmeleri sona eren vatandaşlarımız, program bitimi sonrası İŞKUR Müdürlüklerine davet edilecek. Biten süreçlerle birlikte yeni bir süreç de başlamıştır. İlimizde yeniden ihtiyaç duyulması halinde yeni TYP kontenjanları açılacaktır,” diye konuştu.

Deprem Bolgesi Toparlanma Surecinde Is Gucu Piyasasi ve TYP Degerlendirme Toplantisi Gerceklestirildi

“Bir Kişi TYP’den Bir Kez Yararlanabilir”
TYP hakkında İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı’na taleplerde bulunacaklarını dile getiren Ünlüer, “İhtiyaçlarımızı Kaymakamlıklar aracılığıyla belirledik ve konteyner kentlerde gerekli TYP sayısını AFAD kanalıyla İŞKUR’a bildirdik. Diğer kamu kurumlarının ihtiyaçlarını da hızlıca belirleyip, Valilik aracılığıyla İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Çalışma Bakanlığı’na ileteceğiz. TYP’den bir kişi bir kez yararlanabilir, bir ailede en fazla bir kişi faydalanabilir ve belirli bir gelir sınırlaması vardır,” ifadelerini kullandı.

Vali Ünlüer, ayrıca ildeki enkaz kaldırma çalışmaları, kalıcı konutlar, köy evleri, yerinde dönüşüm, konteyner kentler ve hak sahipliği konularında da basın mensuplarını bilgilendirdi. KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı ve KMESOB Başkanı Ahmet Kuybu’nun konuşmalarının ardından toplantı, soru-cevap bölümü ile sona erdi.