Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“KİTAPÇI BABA” KAHRAMANMARAŞ KÜLTÜR GÜNLERİNDEYDİ

6-8 Haziran 2024 günlerinde Ankara’da 3 gün boyunca devam eden ve Kahramanmaraş Kültür Derneğince organize edilen “Kahramanmaraş Kültür Günleri’nde” birçok etkinlik icra edilmiştir.
Öncelikle Kahramanmaraş’ın edebiyat, şiir ve kültür zenginliği bu etkinliğe damgasını vurmuştur.

6-8 Haziran 2024 günlerinde

“KİTAPÇI BABA” KAHRAMANMARAŞ KÜLTÜR GÜNLERİNDEYDİ
6-8 Haziran 2024 günlerinde Ankara’da 3 gün boyunca devam eden ve Kahramanmaraş Kültür Derneğince organize edilen “Kahramanmaraş Kültür Günleri’nde” birçok etkinlik icra edilmiştir.
Öncelikle Kahramanmaraş’ın edebiyat, şiir ve kültür zenginliği bu etkinliğe damgasını vurmuştur. Bunun yanısıra Kahramanmaraş yöresel yiyecekleri tarhana, dondurma, çörek ve benzeri yiyecekleri Kültür Günlerinde ziyaretçilere ikram edilmiştir. Kahramanmaraş Kültür Günlerinde sanatçılar da konser ve stand up gösterileri sunmuştur. Ayrıca Kahramanmaraşlı Şair ve Yazarların anıldığı panel icra edilmiştir.
Çevresinde “Kitapçı Baba” olarak bilinen Kahramanmaraşlı Şair Yazar Ahmet Sandal Kültür Günlerinde kitaplarını Kahramanmaraş Kültür Derneği yararına imzalamıştır.
Kahramanmaraş Kültür Günlerini yöre milletvekilleri ve Milli Eğitim E. Bakanı Mehmet Sağlam ile Tarım E. Bakanı Vahit Kirişçi ziyaret etmiştir. Ayrıca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel de Kahramanmaraş Kültür Günlerinin gerçekleştirildiği alanı ziyaret ederek Kahramanmaraşlılar ile hasbihal eylemiştir.
“Kitapçı Baba” Ahmet Sandal, Kahramanmaraş Kültür Günleri hakkında şöyle konuşmuştur: Ankara’da düzenlenen şehirlerin Kültür Günlerini önemsiyorum. Kalabalıklar içinde yalnızlığın hüküm sürdüğü ve adeta insanların kabuğuna çekildiği büyükşehirlerde hemşehrilerin bu tür vesilelerle bir araya gelmesi bir terapi ve sinerji etkisi meydana getirmektedir. Biz de Başkentimiz Ankara’da edebiyat ve şiir Dünyasında Yedi Güzel Adam’ın memleketi Kahramanmaraş’ı tanıtmaya çalıştık.
Kitapçı Baba Ahmet Sandal, Kahramamaraş’ı edebiyatın ve şiirin başkenti olarak nitelendirmiştir. Ancak Kahramanmaraş sadece bu yönüyle öne çıkmasın diyerek şunları ifade etmiştir.
“Ben özellikle genç kuşaklarımızın şunu bilmesini önemsiyorum. Kahramanmaraş deyince şiir gelir, edebiyat gelir, kültür gelir ama en önemlisi de Kahramanmaraş denince akla, 1920 yılı gelmesi lazım. O da Kahramanmaraş’ın Fransızların işgalinden kurtarıldığı yıldır. Sütçü İmam’ın o işgalde düşmana karşı göstermiş olduğu duyarlılık ve “bir bacımızın başörtüsünü açmak isteyen Fransız askerini alnından vurarak öldürmesi” sonrasında tüm Kahramanmaraşlıların direniş destanı yazması çok mühimdir. Gençlerimiz bu direniş destanını asla unutmamalıdır. Kahramanmaraş Direniş Destanı, sadece Sütçü İmam’ın değil, tüm Kahramanmaraşlıların 7’den 70’e direniş destanıdır.”
Şunu tüm Haçlıların ve Siyonların ve onların piyonlarının bilmesi gerek, Müslüman esir edilemez. Müslümanların vatanına kimse göz dikemez. İnşallah Kudüs ve Filistin de özgür hale getirilecek ve Müslümanlarca er-geç kurtarılacaktır. Bunu herkesin bilmesi gerekir.
Kitapçı Baba Ahmet Sandal, memleketiyle ve hemşehrileri ile gurur duyduğunu ifade ederek, Kahramanmaraşlıların 6 Şubat depreminde gösterdikleri dayanışma ve birliğin önemli olduğunu aktardı. Sandal, şöyle konuştu:
“Maalesef, Kahramanmaraş merkezli bu depremde, 11 ilimiz etkilendi. 55 bin civarında deprem şehidimiz var. Yüz binlerce yaralarımız var. Şu an bu etkinlikte de zaten deprem gündeme geldi, depremin yaralarının sarılması gündeme geldi, neler yapabiliriz o gündeme geldi.”
Kahramanmaraşlı Şair Yazar ve “Kitapçı Baba” adıyla maruf Ahmet Sandal, etkinlik süresince kitaplarını dernek yararına imzalayarak okuyucuları ile de bir araya geldi.