Maraş Son Haber Gazetesi

Nurhak Tarihi ve Kültürü Kitabı Çıktı

Nurhak Tarihi ve Kültürü Kitabı Çıktı
325 views
11 Mart 2019 - 14:31

Nurhaklı yazar Ali Aksu tarafından yazılan kitap; Nurhak sınırları içinde tespit edilebilen bütün tarihi ve kültürel unsurları inceleyip kayıt altına almak ve fotoğraflamak suretiyle, çok uzun bir çalışmanın, emeğin neticesinde tamamlandı ve 2019 yılı şubat ayında yayımlandı.

Kitap, Nurhak’ın tarihini ve kültürünü ele alan iki ana bölümden oluşmaktadır. Tarih bölümünde; Nurhak’ın, Hititlerden günümüze kadarki 5 bin yıllık tarihi, belgeleriyle beraber ortaya konurken farklı medeniyetlere, devletlere ait çok sayıda tarihi esere de yer verildi.Kitabın tarih bölümünde, 1971 Nurhak Operasyonunda yaralanan Mustafa Yalçıner’le mülakat da yer almaktadır. Kitabın kültür bölümünde ise maddi kültür unsurları, gelenek görenekler ve sözlü kültür ürünlerine yer verildi.

Kitapta, Nurhak adının anlamı ve kökeni,Nurhak’ın 5 bin yıllık belgeli tarihi,Nurhak’ta; Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu… eserleri,Türklerin ve Müslümanların Nurhak’a ilk gelişi, Osmanlı kayıtlarında Nurhak ve Nurhaklıların kökeni, Osmanlı sarayında Nurhaklıbir cüce: Hacı Efendi, Karacaoğlan’ın Nurhak’tan kız istemesi, düğün ve ölüm adetleri, çocuk oyunları, damat asma, ağıtlar, türküler, maniler, deyimler, atasözleri,hikâyeler, Ufo ile Irazhikâyesi, masallar, efsaneler, Ali Gölü, sözlük, yaylacılık kültürü ve şiirlerile daha başka konular yer almaktadır.Kısacası Nurhak’a dair hemen her şeyi bukitapta görmek, bulmak mümkündür.

Berikan Yayınevi’nden çıkan kitapta çok sayıda arşiv belgesi ve fotoğraf da kullanıldı. Kitap toplam 496 sayfa olup 17x24cm ölçülerindedir ve kitap kâğıdına siyah beyaz baskıdır.

Kitabı,Nurhak’ta;Naki Kırtasiye, Çürük Bilgisayar ve Nurhak Şarküteriden,Elbistan’da;Esen Plak Evinden,Kahramanmaraş’ta;Vefa Kitabevi veDila Yöreselden,Kayseri’de;Ulaş Kitabevinden,İnternet’te;https://www.n11.com/magaza/nurhaksarkuteri vehttps://www.epttavm.com/magaza/nurhak adresinden ve Yurtdışında;İngiltere, Almanya ve Fransa’daki derneklerden temin etmek mümkündür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

www.marassonhaber.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı MARASSONHABER'e aittir. 2018. Tüm Hakları Saklıdır.