SON DAKİKA
hava
Google News

EXPO KİTAP FUARI

Son Güncelleme :

05 Kasım 2023 - 13:12

EXPO KİTAP FUARI

EXPO KİTAP FUARI
Yaşadığımız deprem felaketinin ardından,kitap fuarı bu yıl şehrin batı yakasından yani EXPO da vatandaşlara kapısını açtı.Kitap sayfalarındaki mısralar,yüreğimze bu kez Expo fuar alanından dökülüverdi. Birbirinden değerli şair ,yazar ve eserleri okuyucuları ile buluştu .
Özellikle Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek Bey’in bu organizasyonun bizzat başında bulunması ve fuarı yakından takip etmesi bence çok manidardı.Açılışa ,şehir protokolünün katılımı ayrı bir renk kattı.
Başkanın gelen çocuklarla özel olarak yakından ilgilenmesi,çocuklardaki okuma heyecanını, sanırım bir kat daha attırmıştır.Fuar atmosferi için, tek kelimeyle cıvıl cıvıl dı diyebilirim.Esen haif rüzgar kitap sayfalarını kentin üzerine savuruyordu. Bizler bir yazar olarak, bazen halkın kitap ve okuma zevki kalmadığını sanırken, katılımcı bu halkla daha çok fuarlar göreceğiz düşüncesi oluştu ,hayırlı olsun .
Şair ve Yazarlar ülkenin sesidir; “ Çünkü şairin,yazarın ve ozanın haykırışı bir ülkenin kalbine kan pompalar,kalbe giden damarlar mısraların içinden geçerken beslenir ve ülke can bulur! “
Yazının icadı medeniyetlerin dönüm noktasıdır. Kültürlerin gerçek taşıyıcısı ve koruyucusu yazılardır. Böylelikle okumanın fazileti de ortaya çıkıyor. Dinimizin ilk emri ”OKU” denmesindeki mana bunun için önem arzeder.
Yazı;Duygu ve düşüncelerin beyindeki fotoğrafıdır.Hepimiz bir yerlerde mutlaka bir konferansı veya bir konuşmacıyı dinlemişizdir.Konuşulanların çoğu aklımızda kalmaz oysa yazılanlar yerli yerinde durur,yani “söz uçar yazı kalır” özdeyişi de boşa söylenmemiştir
Yüzyıllar geçmesine rağmen Mevlana Mesnevi’yi ve diğer eserlerini yazmasaydı, Mevlana yı nasıl anlayacaktık!
İnsanı diğer varlıklardan ayırtan en büyük özellik düşünebilen ve kararlarını uygulayan bir varlık olmasıdır. Öyleyse hayatın içinde cereyan eden her şey insanı ilgilendiriyor. Herkesin yazma alışkanlığı olmayabilir, ama herkesin bir düşünce platformu vardır. Bu sebeple düşünmek, okumakta bir sanattır. İnsanlık bizim ortak paydamız ise o halde düşünce ve duyguların paylaşımında da bir ortak yönümüz vardır, çünkü düşünüyoruz. Yazar yazdıklarının sorumluluğunu taşırken, ölçüyü de dikkat etmesi gerekiyor. Kalem keyfe göre yazmamalı veya kukla olmamalı, kalem ağırlığını asaletini korumalı.
Sezai Karakoç ”Kalem, çağın sorumlu şahidi” derken her şeyi zaten anlatıyor. Bu bağlamda, düşünmek düşündürmek ve sorumluluğumuzu bilmek zorundayız.
Açılışta Hanefi Mahçiçek Başkan’ın şu konuşması kültürümüz adına sevindiriciydi.
”Yaşadığımız zor günlerin gereği olarak müzik programları düzenlemiyoruz. Kültürün ve sanatın sergilendiği etkinlikleri ve fuarları düzenlemenin daha doğru olduğuna inanıyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de Kitap Fuarı. Kahramanmaraş’ımız, düşünce bakımından ülkemizinönde gelen şahsiyetlerinin yetiştiği bir memleket. Bunu devam ettirebilmemiz için bu kabil programlar önemlidir diye düşünüyorum.”
Teşekkürler Hanefi Mahçiçek Başkan!
Mustafa Önyurt

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.